جشنواره بین المللی جاز استانبول

شهر استانبول ترکیه به واسطه برگزاری جشنواره ها و رویدادهای مختلف در این شهر، از شهرت بسیاری برخوردار است. همه ساله جشنواره های زیادی در این شهر برگزار می گردد. این جشنواره ها با مدیریت و پشتیبانی خوب دولت مرکزی و مسئولان شهری استانبول سازماندهی می شود. مقامات و سازمان های متعددی در پشت صحنه این جشنواره ها وجود دارند. تمامی دست اندکاران برگزاری جشنواره ها، از هیچ کوششی به منظور ارائه بهترین نتیجه به گردشگران و بازدیدکنندگان فروگذار نمی کنند.

جشنواره های زیادی در ماه جولای در این شهر برگزار می شود که از آن جمله می توان به جشنواره بین المللی جاز استانبول -International Istanbul Jazz Festival- اشاره کرد. دوستداران و طرفداران موسیقی جاز با شرکت در این جشنواره، از برنامه های آن لذت فراوانی می برند. موسیقی دان ها و خوانندگان بسیاری در عرصه موسیقی جاز فعالیت دارند که اجرای های خود را برای تماشاچیان ارائه می کنند. مردم برای حضور در این جشنواره و لذت بردن از آن، مبالغ زیادی هزینه می کنند. این جشنواره به مدت چند روز بطول انجامیده و در مکان های مختلفی برگزار می شود. سالن های مختلفی برای برپایی کنسرت انتخاب شده و مردم می توانند بلیط این کنسرت ها را از مرجع خاصی در استانبول که از برگزارکنندگان جشنواره محسوب می شود، تهیه کنند.

این جشنواره در سال 1984 میلادی و همزمان با برپایی کنسرتی توسط استیو کوجالا و چیک کورِآ در طی جشنواره استانبول، متولد شد. جشنواره بین المللی جاز استانبول پیش از این با نام جشنواره استانبول خوانده می شد. نخستین جشنواره بین المللی رسمی جاز استانبول در سال 1986 میلادی و توسط بنیاد فرهنگ و هنر استانبول برگزار گردید. موسیقی جاز در این سال از هویت متمایزی در جشنواره برخوردار بوده و این بخش پذیرای موسیقی دان ها و خوانندگان جاز بود. این کنسرت ها در مکان مختلفی از جمله هتل ها، کلوب ها و حتی در سطح خیابان ها برگزار شدند. مردم به شدت از برگزاری این کنسرت ها لذت بردند. خوانندگان معروف جاز در این اجراها، بهترین آثار خود را ارائه داده و نظر گردشگران را به خود جلب کردند. گردشگران بسیاری در این جشنواره حضور داشتند. تابحال هجده جشنواره از این دست، در استانبول برگزار شده و خوانندگان و موسیقی دانان بسیاری در آن شرکت داشته اند. هنرمندان موسیقی جاز از کشورهای مختلفی به این جشنواره دعوت می شوند. وجود این هنرمندان، درآمد سرشاری را از راه ورود گردشگران محلی و خارجی نصیب دولت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *