اتاوا

اُتاوا یا آدوا یا آتوا (Ottawa) پایتخت کشور کانادا و چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در آمریکای شمالی و در کنار رودخانهٔ اتاوا (شعبهٔ رودخانه سن‌لوران) واقع شده‌است. بر اساس آمارهای گرفته شده اتاوا دارای بیشترین میزان تحصیل کرده در کشور کانادا می باشد.
اتاوا دارای بالاترین سطح زندگی در کشور کانادا می باشد که دلیل آن پایین بودن میزان افراد بیکار در این شهر می باشد. اتاوا در شاخص کیفیت زندگی رتبه دوم را در کشور کانادا و رتبه 24 را در سطح جهان دارا می باشد.

این شهر در مرز انتاریو و کبک و در شمال شرقی تورنتو و غرب مونتریال قرار گرفته و مرکز مجلس شورا و دولت فدرال است. اتاوا به عنوان پایتخت فدرال کانادا میزبان بسیاری از ساختمان‌های دولتی است که معروف‌ترین آن‌ها ساختمان مجلس است. علاوه بر این، دادگاه عالی کانادا و سکونتگاه‌های رسمی نخست وزیر کانادا و فرماندار کل کانادا (در ریدو هال) در این شهر واقع شده‌است.

اتاوا در تلاقی سه رودخانه عمده رود: رودخانه اتاوا (the Ottawa River)، رودخانه گاتینو (the Gatineau River) و رود رودئو (Rideau River) است. رودخانه های اتاوا و گاتینو بیشتر در صنعت چوب شهرت دارند ابته در زمینه تفریحی نیز از شهرت بالایی برخوردار هستند.

در این شهر چند دانشگاه و کالج وجود دارد. دو دانشگاه اصلی در این شهر عبارتند از دانشگاه کارلتون و دانشگاه اتاوا. طبق آمار رسمی شهرداری اتاوا حدود ۱۵۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج‌های شهر اتاوا مشغول به تحصیل هستند. از مشاهیر معاصر ایران که از دانشگاه‌های این شهر فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توان به کیهان کلهر اشاره کرد که تحصیلات خود را در رشته موسیقی دانشگاه کارلتون به پایان رسانده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *