ساسکاچوان

ساسکاچوان یکی از استانهای کانادا با مساحت   651.900کیلومترمربع می باشد و پوشیده از دریاچه و جنگل و مزرعه و رود با طبیعتی زیبا است. در غرب آن آلبرتا و شرق آن منیتوبا و در جنوب با آمریکا هم مرز است. جمعیت آن طبق سرشماری July2012 برابر 1.079.958نفر بوده است(ششمین استان). که معمولا در قسمت جنوبی تراکم بیشتری از جمعیت وجود دارد. شهر های بزرگ آن: ساسکاتون Saskatoon ، رجینا Regina ، پرینس آلبرتPrince Albert ، موس جا Moose Jaw ، یورکتون Yorkton ، سوئیفت کارنت Swift Current ، نورث بتلفورد North Battleford می باشد.
پایتخت آن شهر رجینا و بزرگترین شهر آن ساسکاتون است.
اولین بار توسط اروپائیان در سال 1960 بازدید شد، البته ساکنان اولیه آن چندین سال پیش آنجا بودند.در سال 1905 به عنوان یکی از استانهای کانادا انتخاب شد. نام آن هم از رودخانه Saskatchewan River برگرفته شده است.
اقتصاد آن برگرفته شده از کشاورزی، معدن و انرژی است.

بیشترین مقدار دریافت آفتاب را در بین دیگر استانهای کانادا دارد. تابستانهای گرم دارد(38درجه). البته در قسمتهای شمالی طول دوره تابستان کمتر است. از جنگهای شمالی بادهای گرم به سمت جنوب و آمریکا می وزد.زمستانهای آن ماکزیمم تا -17درجه میرود. بادهای گرمی نیز از غرب می وزد، بارندگی بسیار خوبی نیز در فصول گرم سال دارد.