سامویی

 

جزیره ساموئی یکی از بی نظیرترین نقاط کشور تایلند است که در ناحیه ای بکر و گرمسیری با سواحل شنی سفید و آب های درخشان در خلیج تایلند واقع شده است.

نام کامل این جزیره کو سامویی است که کو در زبان تایلندی به معنای جزیره و ساموئی نیز در زبان چینی به معنای بهشت امن است. بیشتر مساحت این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است. بزرگترین و شلوغ ترین ساحل ساموئی ، ساحل چاونگ Chaweng و لامای Lamai است که در شرق این جزیره قرار دارند و دارای هتل ها، رستوران ها و سرگرمی های زیادی هستند. در عین حال شمال این جزیره نیز دارای سواحل آرام و پرطرفداری است که باپت Bophut و منام Maenam از جمله این سواحل هستند.

برخلاف سایر جزایر تایلندی مثل پوکت ، جزیره ساموئی بسیار ناهموار و کوهستانی است و تنها در حاشیه ی جزیره منطقه ای صاف و هموار یافت می شود و به همین دلیل در اینجا آسمان خراشی نمی بینید و خانه ها همگی کوتاه و کوچک هستند. این جزیره معماری و فرهنگ منحصر به فردی دارد که با زیبایی طبیعت بکر در هم آمیخته شده اند.
آب و هوای سامویی:
ساموئی دارای دو فصل است: یک فصل گرم و استوایی و یک فصل بارانی. در مناطقی مانند پوکت و سایر نقاط جنوبی تایلند ، فصل باران شش ماه به طول می انجامد و فاصله بین ماه مه تا نوامبر را در بر می گیرد. اما آب و هوای ساموئی در بیشتر اوقات سال خشک است و فصل باران فقط به ماه نوامبر محدود می شود. درواقع قرار گرفتن ساموئی در بخش خوبی از خلیج تایلند باعث شده که این جزیره از باران های موسمی شدید -که مناطقی مانند پوکت را تحت تاثیر قرار می دهد- در امان باشد.
جغرافیا سامویی:
ساموئی سومین جزیره بزرگ در تایلند است که در 685 کیلومتری بانکوک در سواحل شرقی تایلند با مساحتی بالغ بر 228 کیلومتر مربع، حدود 50 هزار جمعیت را در خود جای داده است.
تاریخچه سامویی:
اولین ساکنان ساموئی ، ماهیگیرانی اهل شبه جزیره مالای و نیز جنوب چین بودند و پانزده قرن پیش به این جزیره آمدند. در سال 1971 میلادی برای اولین بار گردشگران پا به ساموئی گذاشتند. در آن زمان اینجا برق و آب لوله کشی نداشت و مردم با ماهیگیری و پرورش نارگیل کسب درآمد می کردند.
اقتصاد سامویی:
90% از تاریخ این جزیره به پرورش نارگیل اختصاص داشته اما بازرگانان و مسافران چینی هم تاثیراتی بر اقتصاد این ناحیه گذاشته اند. امروزه ساموئی حدود 2 میلیون نارگیل در ماه به بانکوک صادر می کند.
گردشگری در سامویی:
ساموئی در سالهای اخیر نظر توریست ها و تورهای مسافرتی فراوانی را بخاطر طبیعت منحصر بفرد خود بدست آورده، شاید یکی از عمده دلایل این ورد هم وجود فرودگاه بین المللی ساموئی است که سفر به آن را برای گردشگران ممکن و سهل نموده است.

جاذبه های طبیعی این جزیره شامل بسترهای مرجانی، آبشارها و صخره هایی است که در آن واقع شده اند. به جز جزیره بزرگ ساموئی چند جزیره کوچک نیز در اطراف آن قرار دارند: جزیره پنگان ( که به برگزاری جشن ماه کامل شهرت دارد )، جزیره دائو ( یکی از بهترین مکان ها برای غواصی ) و پارک دریایی انگ تونگ ( که مجمع الجزایری شامل جزیره های بسیار کوچک است و برای دیدن آن بهترین راه استفاده از قایق پارویی است )

غواصی یکی از پرطرفدارترین سرگرمی ها در ساموئی و جزایر اطراف آن است و تمام امکانات این کار حتی برای افراد بی تجربه نیز مهیاست! بهترین منطقه برای غواصی در تایلند کوه تائو است که فاصله آن با کوه ساموئی بوسیله قایق حدود 90 دقیقه می باشد گروههای متنوع ماهی های رنگارنگ در بعضی مناطق آن وجود دارند.

قایق سواری در پارك ملی موكوآنگستانگ نیز یکی از جذاب ترین تفریحات این جزیره است. پارك ملی موكوآنگستانگ از 42 جزیره تشكیل می شود كه تا كوه ساموئی 90 دقیقه با قایق فاصله دارد . با قایق سواری در بزرگترین محدوده جزیره ، میتوانید هنرمندی نهنگ ها و تعداد زیادی غار و دریاچه ای بزرگ كه با صخره های مرجانی احاطه شده است را كشف كنید.

از دیگر جاذبه های گردشگری ساموئی می توان به مجسمه بودای بزرگ با ۱۲ متر ارتفاع، صخره های پدربزرگ و مادربزرگ ، مزرعه مارها ، پارک پارادایز ، باغ پروانه ها، پیست اتومبیل رانی، خانه باستانی ، سه آبشار زیبا در جنگل، صخره واژگون اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *