ماله

ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری مالدیو است

شهر ماله بزرگ‌ترین مرکز تجاری کشور مالدیو به شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد

شهر ماله پایتخت و همچنین بزرگ‌ترین شهر کشور مالدیو می باشد و در جزیره ماله قرار دارد . این شهر همچنین بزرگترین مرکز تجاری کشور مالدیو به حساب می آید که با کشور سریلانکا مرز مشترک آبی دارد و علاوه بر آن فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. فرودگاه بین‌المللی ماله در جزیره‌ی کوچکی به نام هول‌هوله در شمال شرقی ماله ساخته شده و فرودگاه مجهزی است و بیرون سالن ترمینال رستوران، کافه، سرویس‌های بهداشتی و دوش مجانی هم دارد. نام ماله از کلمه ماهالای گرفته شده که در زبان سانسکریت معنی خانه بزرگ می دهد و به طور کلی در این زبان برای قصر پادشاه به کار میرود. این شهر مرکز همه فعالیتهای تجاری در کشور میباشد. شهر ماله از چهار بخش مختلف هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی تشکیل شده است. واحد پول مالدیو، روفیاست که تقریباً یک دهم دلار ارزش دارد. شهر ماله آن‌ قدری کوچک هست که بتوان پیاده مسیرهایش را طی کرد. مساحت این شهر در حدود ۲۹۸ کیلومتر مربع می باشد و تقریبا ۳۰۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد. به این دلیل که مهاجرین و گردشکران زیادی به شهر ماله می روند، تنوع غذایی در این شهر بسیار بالاست. رستوران‌هایی با ملیت‌های مختلف، غذاهای متفاوت می‌پزند که امتحان ‌کردن همه‌شان زمان زیادی می طلبد

آب و هوا:

دمای هوا در شهر ماله در روز و شب در نزدیکی ۳۰ درجه سانتیگراد قرار دارد. آب و هوای ماله یا گرم و خشک است یا گرم و مرطوبو هیچ زمانی از سال سرد نمی‌شود؛ با وجود این‌که هر چه به زمستان نزدیک‌تر شویم دمای هوا پایین‌تر می رود اما در نهایت به پانزده درجه سانتی‌گراد در شب‌ها می‌رسد.

گردشگری:

سالانه تعداد زیادی از گردشگران جهان برای تماشای شهر ماله و گذراندن اوقاتی خوش در آن به این شهر سفر می کنند.

جاذبه های گدشگری:

پارک سلطان:

پارک سلطان که بزرگ‌ترین پارک تفریحی شهر مالدیو است. این پارک تنها بخشی از کاخ سلطان مالدیو است که تا به امروز باقی مانده و همچنین در داخل آن موزه‌ی ملی مالدیو با مجموعه‌ای از دیدنی‌های تاریخی این کشور قرار گرفته است.

مرکز اسلامی:

مرکز اسلامی محله‌ای است برای گردهم آیی مسلمانان کشور مالدیو. مسجد جمعه‌ی بزرگ این کشور با سه گنبد طلایی از جاذبه های مشهور شهر ماله است که مراسم مذهبی و جشن‌ها و اعیاد مسلمانان نیز در آن برگزار می‌شود.

قصر رنگارنگ مولیاژ:

این قصر برای سکونت سلطان ساخته شد اما قبل از این‌که پادشاه بتواند در آن زندگی کند، از سلطنت برکنار شد. با این وجود این قصر سال‌ها ساختمانی دولتی بود و امروزه دفتر ریاست‌ جمهوری کشور مالدیو است.

بازار محلی ماله:

بازار محلی ماله که برای گردشگران جای بسیار جالبی است، در شمال جزیره و در نزدیکی مرکز اسلامی قرار گرفته است. این بازار اجناس چینی، هندی، سنگاپوری و تایلندی را با قیمت‌های خوبی می‌فروشند. در این بازار محلی می توان رنگ و پوست، پارچه‌های کتانی، عودهای مختلف و متنوع، ادویه‌ها، عطرهای تند هندی و عربی، وسایل تزیینی که با چوب نارگیل یا صدف ساخته شده را خریداری کرد که اجناس مناسبی به عنوان سوغاتی هستند.

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *