منیتوبا

منیتوبا کانادا –  Manitoba
یکی از استانهای واقع در مرکز کانادا می باشد. دارای تلفظ مانیتوبا نیز هست. مساحت آن 649.950کیلومترمربع می باشد.جمعیت آن در سال 2016 برابر 1,278,365نفراست. دارای آب و هوای چهارفصل و تعداد بیشماری دریاچه و رود می باشد. مزارع کشاورزی در قسمت جنوبی و غربی گسترده شده است. اقتصاد آن بر پایه کشاورزی، حمل و نقل، تولید، معدن، جنگل، انرژی و توریسم می باشد.
مرکز منیتوبا ، وینیپگ برابر هشتمین شهر بزرگ کانادا است. 4 دانشگاه از مجموع 5دانشگاه معتبر منیتوبا در این شهر واقع شده اند، که دارای باشگاه های ورزشی و فرهنگی حرفه ای هستند.
اولین بار شرکتی در زمینه پشم دباغی شده در قرن 17 وارد منیتوبا شد و در سرزمینهایی که مالک آن Hudson Bay بود، استقرار یافت. منیتوبا در سال 1870 جزو استان های کانادا شد. دارای دولت استانی قوی و قدرتمند است که بعد از تظاهرات سال1919 شکل گرفت.
نام منیتوبا از زبانهای زیر برگفته شده است، که به معنی روح بزرگ است.

دارای آب و هوای قاره ای است که از شمال تا جنوب متفاوت است. به علت ارتفاع کم زمین و سطوح وسیع و دوری از آب اقیانوس ها در ژانویه و فوریه سرمای زیادی دارد. در تابستان هوای گرم خلیج مکزیک بعد از عبور از آمریکا وارد منیتوبا می شود. (درجه حرارت حدود30 با رطوبت زیاد می باشد.) که در بعضی مواقع این رطوبت بیشتر باشد.در کل کانادا بیشترین هوای صاف را دارا است.
جنوب منیتوبا و شهر وینیپگ دارای آب و هوای مرطوب است. تابستان گرم و طولانی است و زمستان سرد است.
48% سطح منیتوبا پوشیده از جنگل است.دارای درخت های کاج، صنوبر، سدر است.
حیوانات زیبایی مانند خرس سفید، گوزن و گرگ در پارک های طبیعی و ملی وجود دارند.تنوع 145 گونه ای از پرندگان مانند انواع جغد را دارد. دریاچه منیتوبا دارای انواع گونه های قزل آلا است.

فیلتر دسته: