مونترال

شهر مونترال پرجمعیت منطقه شهری در استان کبک و دومین شهر پرجمعیت کانادا است. نام این شهر در اصل ویل ماری (Ville-Marie) یا شهر ماری بوده است که به خاطر کوه مونت رویال (Mount Royal)، تپه سه گانه وسط شهر، مونترال نامگذاری شده است. این شهر در جزیره مونترال قرار دارد که نام آن از همان شهر گرفته شده است و با چندین جزیره کوچکتر محصور شده است که بزرگترین آن ایل بیزارد (Île Bizard) است. این شهر دارای آب و هوای قاره ای چهار فصل با تابستان های گرم و زمستان های برفی و سرد است. در سال ۲۰۱۶ جمعیت شهر ۱،۷۰۴،۶۹۴ نفر بود. منطقه متروپولیتن مونترال ۴.۰۹۸،۹۲۷ نفر جمعیت و مجموع جمعیت در شهرهای اطراف که شامل تمام شهرهای جزیره مونترال می شود ۱.۹۴۲،۰۴۴ نفر است.

فرانسوی زبان رسمی شهر مونترال کانادا است و ۴۹.۸ درصد از جمعیت شهر فرانسوی صحبت می کنند و زبان انگلیسی ۲۲.۸ درصد و زبانهای دیگر ۱۸.۳ درصد را شامل می شد (طبق سرشماری ۲۰۱۶، پاسخهای چند زبانی گنجانده نشدند). در منظقه متروپولیتن مونترال، ۶۵.۸٪ از مردم به فرانسه و ۱۵.۳٪ به انگلیسی صحبت می کنند. مونترال یکی از پرجمعیت ترین شهرهای دوزبانه کبک و کانادا است که بیش از ۵۹٪ جمعیت قادر هستند به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت کنند. مونترال پس از پاریس دومین شهر بزرگ دنیا است که فرانسوی اولین زبان رسمی آن است.

در سال ۲۰۱۷، واحد اطلاعات اکونومیست، در رتبه بندی خود شهر مونترال کانادا را در رتبه دوازدهم از نظر زندگی سالم در جهان قرار داد. در رتبه بندی دانشگاه جهانیQS مونترال بهترین شهر دانشجویی جهان لقب گرفت.  شهر مونترال میزبان چندین کنفرانس و رویداد بین المللی از جمله نمایشگاه بین المللی و جهانی ۱۹۶۷ و المپیک تابستانی ۱۹۷۶ بوده است. مونترال تنها شهر کانادا است که بازی های المپیک تابستانی را برگزار کرده است. از سال ۲۰۱۶، این شهر میزبان جایزه بزرگ فرمول یک کانادا (Canadian Grand Prix of Formula One)، جشنواره بین المللی جاز مونترال و چند جشنواره تفریحی دیگر می باشد. از سال ۲۰۱۲، مونترال یک شهر جهانی بتا پلاس (Beta-plus) به شمار می رود.

تابستان های شهر مونترال گرم و شرجی، و زمستان ها برفی و سرد است، در واقع آب و هوای مرطوب مونترال متنوع و فصلی است. در زمستان (دسامبر تا فوریه) بارش برف زیاد است و گاهی اوقات در فصل بهار و پاییز نیز برف می بارد. در ژانویه، دمای هوا بسیار پایین تر از نقطه انجماد بوده، و میانگین دمای هوا پایین در ماه ژانویه به ۷ درجه فارنهایت (۱۴- درجه سانتیگراد) می رسد و آب و هوای سرد با خنک شدن باد تشدید می شود.

تابستان (ژوئن تا اوت) روزهای آفتابی و خوش آیندی به ارمغان می آورد، و دمای ارتفاعات به ندرت از ۸۶ درجه فارنهایت (۳۰ درجه سانتیگراد) فراتر می رود. در مونترال درتمام سال ممکن است باران ببارد، اما تابستان پرباران ترین فصل سال است. یکی از ویژگی های آب و هوای مونترال امکان بروز امواج گرما در اواخر پاییز است که از کیفیتی مشابه «تابستان های هند» برخوردار است و مرتباً روی می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *